Bolnica za neurologiju KBC "Dr Dragiša Mišović - Dedinje"

Uvodna reč rukovodioca Bolnice za neurologiju

Poštovani,
Veliko mi je zadovoljstvo da Vas pozdravim u ime svih zaposlenih u Bolnici za neurologiju. Nadam se da će Vam naša internet stranica pomoći u upoznavanju sa radom, opremom i osobljem naše bolnice.

Naša misija je svakodnevni predani rad za dobrobit pacijenata, a cilj unapređenje njihovog zdravlja, ali i kontinuirano podizanje kvaliteta našeg rada, zalaganja i znanja.

Svaka Vaša konstruktivna sugestija je dobrodošla i biće nam dragocena u postizanju postavljenih i kreiranju novih ciljeva.

Unapred se radujem našoj budućoj saradnji.

Rukovodilac Bolnice za neurologiju,
Prim. dr med. sc. Dragana Kuljić Obradović,
Doktor medicine, specijalista neurologije.


Informacije o Bolnici za neurologiju

Saznajte više o Bolnici, njenom opsegu delatnosti, timovima, rukovodstvu

OPSEG DELATNOSTI

Bolnica za neurologiju Kliničko-bolničkog centra “Dr Dragiša Mišović Dedinje” bavi se lečenjem pacijenata sa neurološkim bolestima.

Sadašnja organizaciona šema podrazumeva postojanje tri organizacione jedinice:

  1. Stacionar
  2. Specijalističko, konsultativno odeljenje
  3. Dnevna bolnica sa odsekom za neurofiziologiju u okviru koga postoji kabinet za elektroencefalografiju i kabinet za elektromioneurografiju.
  4. Centar za Multiplu Sklerozu
  5. Odeljenje za prijem

U okviru Bolnice za neurologiju zaposleno je 7 lekara, specijalista neurologije

Rukovodilac Bolnice je Prim. dr med. sc Dragana Kuljić - Obradović.

Glavna sestra je Jelena Milanović

Načelnik odeljenja za prijem i zbrinjavanje urgentnih stanja: prim. dr Željko Radić

Načelnik odeljenja za specijalističko-konsultativne preglede: dr Nataša Tabaković

Šef odseka za neurofiziologiju: dr Ana Špadijer

Šef Centra za Multiplu Sklerozu: dr Andrija Kostić

Načelnik dnevne bolnice: prim. dr sc med. Dragana Kuljić Obradović

Načelnik stacionara: dr sc. med. Sanja Medić

Neurološka oboljenja obuhvataju oboljenja mozga, kičmene moždine, nervnih korenova, perifernih nerava, neuromišićne veze i mišića. Sve te bolesti patogenetski mogu biti veoma različite, a prema uzroku mogu biti degenerativne, vaskularne, demijelinizacione, zapaljenske, traumatske i metabolički uzrokovane. Sistemske bolesti se mogu odraziti na nervni sistem kao npr. u šećernoj bolesti gde dolazi do oštećenja perifernih nerava, najčešće u donjim ekstremitetima sa trnjenjem i bolovima, zatim oslabljena funkcija štitne žlezde može uzrokovati slabost mišića i oštećenje nerava, smetnje sa pamćenjem i raspoloženjem, a smanjene vrednosti vitamina, naročito B grupe, mogu dovesti do ošetećenja mišića, nerava i pojave psihičkih smetnji.

Najčešće neurološke bolesti su:

  • akutni moždani udar
  • glavobolje
  • demencije
  • tumori mozga
  • epilepsije
  • multipla skleroza
  • polineuropatije i miopatije
  • mijastenija gravis
  • mišićne distrofije
RUKOVODSTVO

Rukovodilac Bolnice je Prim. dr med. sc Dragana Kuljić - Obradović.

Glavna sestra je Jelena Milanović

Načelnik odeljenja za prijem i zbrinjavanje urgentnih stanja: prim. dr Željko Radić

Načelnik odeljenja za specijalističko-konsultativne preglede: dr Nataša Tabaković

Šef odseka za neurofiziologiju: dr Ana Špadijer

Šef Centra za Multiplu Sklerozu: dr Andrija Kostić

Načelnik dnevne bolnice: prim. dr sc med. Dragana Kuljić Obradović

Načelnik stacionara: dr sc. med. Sanja Medić

ISTORIJAT

Bolnica za neurologiju KBC "Dr Dragiša Mišović", kao organizaciona jedinica ima svoje korene koji vode poreklo iz primarno dve ustanove: neuropsihijatrijskog odeljenja osnovanog 1956. godine u okviru bolnice "Dr Dragiša Mišović" i neuropsihijatrijskog odeljenja "Železničke bolnice" osnovanog 1969. godine. Prvi šef odseka za neurologiju neuropsihijatrijskog odeljenja bolnice "Dr Dragiša Mišović" bila je prim. dr Sofija Nešković.

Krajem 1986. godine na osnovu elaborata o formiranju Kliničko-bolničkog centra oba neuropsihijatrijskog odeljenja se dele na neurologiju i psihijatriju i nastaju dve organizacione jedinice: Klinika za psihijatriju i Zavod za neurologiju i psihoorganska oboljenja sa lokacijom u posebnom objektu u krugu železničke bolnice. Prvi načelnik novoformiranog Zavoda je bila prim. dr Sofija Nešković.

Kasnije na mesto upravnika Zavoda dolazi prof. dr Miodrag Panić. U tom periodu zavod se prostorno proširuje i formiraju se nove organizacione jedinice. Odlaskom prof. dr Miodraga Panića u penziju, 1997. godine na mesto direktora Centra za neurologiju postavljen je prim. dr sci Dejan Sumrak.

20. maja 1999. godine tokom NATO bombardovanja zgrada neurologije je direktno pogođena, srušena a tom prilikom je došlo do pogibije tri pacijenta koja su lečena na Odeljenju za intenzivnu negu i u potpunosti uništena oprema i dokumentacija. Od tada je neurologija nastavila sa radom u adaptiranim prostorijama psihijatrijske klinike u smanjenom obimu.

Od jula 2010 Bolnica za neurologiju i dalje radi u prostorijama Klinike za psihijatriju koje su renovirane.

KORISNE INFORMACIJE ZA PACIJENTE

Pregledi, dijagnostičke procedure kao i lečenje naših pacijenata obavlja se u okviru ambulantnog i stacionarnog dela bolnice kao i Dnevne bolnice.

Bolnica za neurologiu nije u sistemu ustanova za zbrinjavanje hitnih slučajeva zbog nedostatka aparata za dijagnostiku i lečenje i neadekvatnog prostora

Specijalistička neurološka ambulanta

Specijalistička neurološka ambulanta se bavi pregledima novonastalih neuroloških bolesti i praćenjem i lečenjem dugotrajnih neuroloških bolesnika. U ambulanti svakoga radnoga dana radi specijalista neurologije od 08h do 15 h. Pacijenti se pregledaju nakon prethodnog zakazivanja (preko IZISA uz donošenje propisno overenog uputa od strane lekara specijaliste iz nadležnog Doma zdravlja (za bolesnike iz unutrašnjosti neophodno je da uput bude overen od strane nadležne komisije), a hitni pregledi se obavljaju bez zakazivanja uz prioritetni uput.

Načelnik ambulantno polikliničkog dela je prim. dr Željko Radić, neurolog.

Glavna sestra je ms Biljana Dedić.

Stacionar

Stacionarno lečenje neuroloških pacijenata se obavlja u onim slučajevima kada zdravstveno stanje zahteva bolničke uslove ispitivanja i terapijskog zbrinjavanja pacijenata, a u okviru Stacionarnog odeljenja naše Bolnice sa kapacitetom od 20 bolesničkih postelja.

Indikacije za prijem postavlja specijalista neurologije Bolnice za neurologiju KBC “Dr Dragiša Mišović-Dedinje” nakon specijalističkog pregleda u našem ambulantnom delu uz donošenje adekvatnog uputa iz nadležnog Doma zdravlja, ili bez uputa kao se radi o hitnom stanju. U dijagnostičkom i terapijskom pristupu primenjuju se savremeni dijagnostički kriterijumi i terapijski protokoli standardizovani po principima dobre kliničke prakse.

Načelnik Stacionara je Mr med. sc. Sanja Medić.

Glavna sestra je je Tanja Nikolić.

Telefoni na odeljenju- 3630-700, lok.758 - soba sestara.

Dnevna bolnica

Dnevna bolnica je odeljenje koje se bavi dijagnostikovanjem i lečenjem svih neuroloških oboljenja. Osnovni princip rada је približavanje pacijentu i omogućavanje procedura vezanih za postavljanje dijagnoze i lečenja bez izdvajanja iz porodice i radne sredine, što se obavlja u zakazanim terminima i planiranim boravcima tokom dana. U dijagnostičkom i terapijskom pristupu primenjuju se savremeni dijagnostički kriterijumi i terapijski protokoli standardizovani po principima dobre kliničke prakse

Bolesnici se upućuju u Dnevnu bolnicu nakon specijalističkog pregleda u našem ambulantnom delu uz donošenje adekvatnog uputa iz nadležnog Doma zdravlja.

Načelnik Dnevne Bolnice je Prim. dr sc med. Dragana Kuljić-Obradović

Glavna sestra Ljiljana Bogdanović

Centar za multiplu sklerozu

Multipla skleroza je jedna od najtežih neuroloških bolesti. Javlja se češće kod mladih osoba. Simptom su veoma varijabilni, što značajno otežava postavljanje dijagnoze. Pregledi pacijenata se obavljaju od strane specijaliste neurologije u ambulanti. Nakon kliničkog pregleda pacijenti će biti upućivani na dalje dijagnostičke preglede u okviru naše ustanove. U slučaju postavljanja dijagnoze multiple skleroze pacijenti se upućuju u KCS Klinika za neurologiju, na komisiju za odobravanje lečenja imunomodulatornom terapijom.

U okviru centra se vrši podela lekova umerenog terapijskog efekta po spisku koji se dobija iz RFZZ po rasporedu o kom se pacijenti redovno obaveštavaju. Kroz Dnevnu bolnicu se vrši uvođenje I obuka za primenu ove terapije.

Šef Centra za Multiplu sklerozu Dr Andrija Kostić

Glavna sestra Ivana Mandić

Dijagnostičke procedure koje se obavljaju u okviru Bolnice
  1. Elektromioneurografija (EMNG) je dijagnostička metoda kojom se vrši ispitivanje motornih neurona, nervnih korenova, pleksusa, perifernih nerava, neuromišićne spojnice i mišića. Pregled se obavlja stimulacijom perifernih nerava električnom strujom i registracijom akcionih potencijala mišića koji je inervisan od strane ispitivanoig nerva (elektroneurografija) kao i registracijom eletrične aktivnosti mišića pomoću iglene elektrode koja se uvodi u mišić (elektromiografija), što ga čini bolnim i neprijatnim, ali je većina bolesnika u stanju da izdrži pregled. EMNG pregled traje 30-90 minuta u zavisnosti od broja testiranih nerava i mišića i svakom pacijentu se radi različit set testova u zavisnosti od uputne dijagnoze i dobijenog nalaza. Na pregled pacijent treba da dođe čist, bez nanošenja bilo kakvih kozmetičkih preparata na kožu. Savetuje se da pacijent na pregled ne dolazi gladan i da obavezno uzme svoju redovnu terapiju. Jedino u slučaju pacijenata sa mijastenijom gravis koji su na terapiji Mestinonom, ovu terapiju treba obustaviti 12 sati pre pregleda.

    U EMNG kabinetu obavljaju se pregledi pacijenata koji se aktuelno nalaze na bolničkom lečenju u KBC-u i ovaj pregled indikuje neurolog Bolnice za neurologiju

    ЕMNG pregled obavlja Dr Nataša Tabaković I dr Ana Špadijer uz asistenciju sestre Ljiljane Bogosavljević I Ruže Veljković.

  2. Elektroencefalografija (EEG ) je metoda kojom se beleži električna aktivnost moždane kore sa poglavine uz pomoć elektroda koje su smeštene u posebnom rasporedu. Metoda je bezbolna i obavlja se u tihoj prostoriji , u standardnoj dužini snimanja od 20 minuta, a tokom snimanja se koriste i neke aktivacione tehnike, kao što su hiperventilacija (ubrzano i duboko disanje) i/ili fotostimulacija ( izlaganje treperavoj svetlosti). Ne postoji posebna priprema za izvođenje EEG. Dovoljno je da kosa i poglavina budi čisti i da je osoba obedovala. U posebnim slučajevima, uvek prema zahtevu nadležnog neuroga, ovalja se serijski EEG kada se obavljaju tri snimanja ili snimanje EEG-a nakon nespavanja. U tom slučaju, tokom snimanja EEG-a koji je dužeg trajanja od standardnog ( 90 minuta ) očekuje se da osoba zaspi, kako bi se zabeležila aktivnost sa moždane kore tokom uspavljivanja, spavanja i buđenja.

    U okviru Kabineta za elektroencefalografiju ( EEG ) radi: prim. dr med. sc. Dragana Kuljić- Obradović, kao i ЕЕG-tehničari Jelena Škavić, Jelena Stojković i Slađana Jeremić. .

    Za obavljanje EEG pregleda kod ambulantnih bolesnika, neophodno je posedovati odgovarajući uput (za bolesnike iz unutrašnjosti neophodno je da uput bude overen od strane nadležne komisije).

    Pregledi se mogu zakazati lično na šalteru neurologije ili na naš broj telefona: 3630-700 lok. 737

  3. Neuropsihološko testiranje: je ispitivanje kognitivnih funkcija koje se obavlja primenom brojnih testova, kako standardnih fiksnih baterija tako i specifičnih testova. Testiranje obuhvata ispitivanje opštih intelektualnih sposobnosti, pažnje, koncentracije, pamćenja, govorno-jezičkih funkcija, praksije, gnozije, vizuospacijalnih i vizuomotornih funkcija, lateralizacije, šeme tela, egzekutivnih funkcija, divergentnog mišljenja, raspoloženja. Testiranje se obično obavlja u dve sesije po dva sata. Nakon testiranja, ocenjivanja rezultata i procene kognitivnog funkcionisanja sastavlja se neuropsihološki izveštaj.

    Testiranje obavlja Prim. dr med. sc. Dragana Kuljić-Obradović pacijentima koji su upućeni od strane naših neurologa.

  4. Color duplex scan krvnih sudova vrata je neinvazivna ultrazvučna dijagnostička metoda kojom se ispituje morfologija i protok kroz magistralne krvne sudove vrata i važan je pokazatelj stanja krvnih sudova.

    Ovaj pregled obavlja Prim. dr med. sc Dragana Kuljić-Obradović.

    Pregled se ovbavlja u službi za radiologiji za pacijente kojima indikaciju postavi neurology Bolnice za neurologiju

  5. Komjuterizovana tomografija mozga je pregled anatomskih struktura mozga. Pregled je brz, bezbolan, ali podrazumeva primanje određene, male doze zračenja. U posebnim slučajevima potrebna je primena kontrastnih sredstva, te je neophodno da pacijent nije alergičan na njih. Ovaj pregled obavlja se na CT aparatu koji radi u okviru odeljenja za radiologiju.

  6. Magnetna rezonansa mozga I kičmene moždine je sofisticirani pregled anatomskih struktura mozga I kičmene moždine. Pregled je brz, bezbolan, ali podrazumeva adekvatnu saradnju pacijenta s obzirom na to da traje oko pola sata. U nekim slučajevima potrebna je primena kontrastnih sredstva, te je neophodno da pacijent nije alergičan na njih. Ovaj pregled obavlja se na MRI aparatu koji radi u okviru odeljenja za radiologiju

EDUKACIJA

U okviru Bolnice za neurologiju zaposleno je dva doktora medicinskih nauka i dva primarijusa. Jedan spacijalista je na doktorskim studijama.

Lekari Bolnice za neurologiju KBC Dragiša Mišović aktivno učestvuju u radu kongresa, kako domaćih, tako i međunarodnih i u svakodnevnom radu primenjuju znanja i savremene trendove u dijagnostici i terapiji neuroloških oboljenja. Unutar Bolnice ali i KBC-a se redovno organizuju stručna predavanja u okviru kontinuirane edukacije lekara i sestara i multidisciplinarne saradnje.

U našoj Bolnici lekari po završenom Medicinskom Fakultetu mogu obavljati staž iz oblasti neurologije po planu i programu opšteg stažiranja. Takođe, postoji mogućnost volonterskog rada kliničkih lekara koji imaju odobren volonterski status od strane Direktora KBC-a.

KONTAKT

Adresa: Dr Ive Popovića – Đanija 2, Beograd

Telefoni:
+381(11)3630700, lokal 737 (specijalistička neurološka)
+381(11)3630700, lokal 769 (stacionar – lekarska soba)
+381(11)3630700, lokal 758 (stacionar – soba sestara)

Aktuelna dešavanja i najnovije vesti
kliničko - bolničkog centra "Dr Dragiša Mišović - Dedinje" Pregledajte trenutne vesti i aktuelnosti.