Bolnička Banka krvi KBC "Dr Dragiša Mišović - Dedinje"
O Bolničkoj banci krvi
U bolnici „Dr Dragiša Mišović“ 1973. godine prim. dr Ljiljana Lovrić osnovala je kabinet i uvela imunohematološke analize u cilju obezbeđivanja kompatibilne krvi za hiruške intervencije. Od 1978. godine započinje se sa radom na okupljanju dobrovoljnih davalaca krvi, kao i na kompletnoj obradi, konzervisanju i pripremi komponenata krvi. Uz razvijanje i negovanje koncepta usmerene hemoterapije, u godinama koje slede uvođene su nove procedure u okviru imunohematologije, prenatalne zaštite i koagulacije krvi.
Danas je rad koncipiran kao moderna Bolnička banka krvi koja obezbeđuje kompletnu imunohematološku dijagnostiku, testiranja iz oblasti hemostaze, optimalnu, racionalnu i sigurnu transfuziološku terapiju i konsultacije za sve pacijente KBC „Dr Dragiša Mišović-Dedinje“ sa jasno definisanom vizijom razvoja različitih intraoperativnih procedura.
U Bolničkoj banci krvi zaposlena su 4 lekara specijalista transfuzijske medicine, od kojih su dvoje subspecijalisti kliničke transfuziologije i 16 medicinskih tehničara (10 tehničara imaju završen peti stepen edukacije iz transfuziologije i 6 tehničara sa završenom višom školom).
Informacije o Bolničkoj banci krvi
Opsegu delatnosti, kontakt
Bolnička banka krvi obavlja delatnost kliničke transfuzije koja je prilagođena potrebama lečenja pacijenata u našoj zdravstvenoj ustanovi: snabdevanje, prijem, skladištenje i izdavanje krvi i komponenata krvi za potrebe lečenja pacijenata našeg KBC; upravljanje zalihama krvi i sprovođenje strategije za smanjenje upotrebe alogene krvi; pružanje konsultativnih usluga iz oblasti imunohematologije, poremećaja hemostaze i terapije krvnim komponentama; potpuno automatsko sprovođenje imunohematoloških pretransfuzijskih testiranja primalaca krvi, perinatalnih ispitivanja trudnica, novorođenčadi i ispitivanja poremećaja hemostaze - skrining testovi i specifični testovi (faktori koagulacije i trombofilije).
Bolnička banka krvi je poslednjih godina intenzivnog razvoja koncipirana je tako da pored navedenog pruža nezamenljivu podršku pre svega u lečenju hirurških pacijenata i porodilja korišćenjem point-of care metoda - ispitivanje funkcije trombocita i ispitivanje stabilnosti krvnog ugruška. Uvođenje sistema za preoperativnu pripremu autolognog fibrinskog lepka po Vivostat metodi (biološkog terapijskog sredstva koje potpomaže uspostavljanju lokalne hemostaze i kontroli krvarenja, tkivnoj atheziji i zaptivanju oštećenih tkivnih površina) pored unapređenja kvaliteta lečenja doprinosi i savremenoj strategiji smanjenja upotrebe alogene krvi.
Aktivno učešće transfuziologa i dostupnost savremenih testova omogućavaju pravovremeno zbrinjavanje pacijenata sa komplikovanim i retkim poremećajima hemostaze, kao i pacijenata na antikoagulantnoj terapiji i njihovoj adekvatnoj pripremi za hiruške procedure.
Bolnička banka krvi je baza za specijalističke studije na Medicinskom i Farmaceutskom fakultetu Univerziteta u Beogradu.
Načelnik Bolničke banke krvi
Dr Svetlana Stojković
Glavni tehničar Bolničke banke krvi
Predrag Vujić
Rad Bolničke banke krvi organizovan je u 2 odseka:
Odsek za kliničku transfuziologiju
Šef odseka: Prim. dr Bosiljka Mihić-Tomić
Nadzorna sestra: Aleksandra Spasić
Šef odseka: Prim. dr Biljana Janković Oreščanin
Nadzorna sestra: Lidija Dragutinović-Obradović
Svake 2 sekunde nekome u svetu je potrebna transfuzija krvi ili komponenata krvi, svaka treća osoba će tokom života biti u situaciji da primi transfuziju. Da li će krvi biti dovoljno zavisi samo od svakoga od nas koji će dati krvi ili ohrabriti sve one koji su zdravi i koji se dobro osećaju da postanu i ostanu dobrovoljni davaoci krvi. Krv je najdragoceniji poklon koji svako ko je zdrav može dati drugoj osobi-dar života.
Radno vreme: 00-24 časa
Telefoni: 011 3630600, 011 3630700 lok. 880, 882, 874
El.pošta: bbkrvi@dragisamisovic.bg.ac.rs
Aktuelna dešavanja i najnovije vesti
kliničko - bolničkog centra "Dr Dragiša Mišović - Dedinje"
Pregledajte trenutne vesti i aktuelnosti.