Služba za radiološku dijagnostiku KBC "Dr Dragiša Mišović - Dedinje"

Uvodna reč načelnika Službe za radiološku dijagnostiku

Služba za radiološku dijagnostiku obavlja zdravstvenu, nastavnu i naučno-istraživačku delatnost iz radiološko-ultrazvučne , CT i MR dijagnostike. Obezbeđuje kompletnu radiološku dijagnostiku za potrebe KBC” Dr Dragiša Mišović”, kao i za potrebe ambulantnih bolesnika drugih zdrvstvenih ustanova iz oblasti klasične radiologije, mamografije, ultrazvučne , CT i MR dijagnostike.

Svoju delatnost obavlja i u krugu A KBC” Dr Dragiša Mišović” na adresi Heroja Milana Tepića broj 1, kao i u krugu B na adresi Bulevar Kneza Aleksandra Karađorđevića 64.

Služba za radiološku dijagnostiku raspolaže pored klasičnih rendgen aparata, digitalnim mamografom, većim brojem savremenih ultrazvučnih aparata, magnetnom rezonancom, kao i sa 2 aparata za kompjuterizovanu tomografiju - skenera . Osim toga obavljaju se i biopsije dojke.

Služba za radiološku dijagnostiku je uključena u nastavnu delatnost kao baza Medicinskog fakulteta univerziteta u Beogradu za obuku specijalizanata radiologije iz oblasti: rendgen dijagnostike , kompletne ultazvučne , CT i MR dijagnostike. Trenutno su na specijalizaciji 3 mlada lekara , dr Marjana Đorđević, dr Jovana Ćopić i dr Danilo Bošković. Takođe, kao nastavna baza obavlja obrazovnu delatnost usavršavanja budućih radioloških tehničara – strukovnih medicinskih radiologa.

Dr sc.med. Đorđe Lalošević
Načelnik Službe za radiološku dijagnostiku


Informacije o Službi za radiološku dijagnostiku

Opsegu delatnosti, kontakt

OPSEG DELATNOSTI

1.ULTRAZVUČNA DIJAGNOSTIKA:
Ultrazvučni pregled abdomena i male karlice
Ultrazvučni pregled štitaste žlezde i mekih struktura vrata
Ultrazvučni pregled mekih tkiva
Ultrazvučni pregled koštano zglobnog sistema
Ultrazvučni pregled dojki

2.COLOR DOPPLER EHOANGIOGRAFSKA DIJAGNOSTIKA
Color doppler ehoangiografija magistralnih krvnih sudova vrata
Color doppler ehoangiografija abdominalneaorte i ilijačnihkrvnihsudova
Color doppler ehoangiografija renalnih arterija
Color doppler ehoangiografija arterijskog sistema donjih ekstremiteta
Color doppler ehoangiografija arterijskog sistema gornjih ekstremiteta
Color doppler ehoangiografija venskog sistema donjih ekstremiteta
Color doppler ehoangiografija venskog sistema gornjih ekstremiteta

3.МAMOGRAFIJA

4.RENDGEN DIJAGNOSTIKA
Klasična radiološka dijagnostika ( rendgenografija , rendgenoskopija ) pluća,srca, abdomena, urotrakta i koštano-zglobnog sistema
Kontrastni radiološki pregledi gastrointestinalnog trakta: pasaža jednjaka, gastroduodenuma, pasaža tankog i debelog creva, irigografija.
Kontrastni radiološki pregledi urotrakta :intravenska urografija (IVU), retrogradna ureterocistografija
Histerosalpingografija - HSG
Endoskopska retrogradna holangiopankreatografija - ERCP
Holangiografija kroz T dren
Perkutana transhepatična holangiografija-PTC

5.CT DIJAGNOSTIKA
- CT GLAVE
- CT VRATA
- CT TORAKSA
- CT ABDOMENA I MALE KARLICE
- CT KORONAROGRAFIJA
- CT PULMOANGIOGRAFIJA
- CT KOLONOSKOPIJA
- CT KIČME
- CT TEMPORALNIH KOSTIJU

6. MR DIJAGNOSTIKA
- MR GLAVE
- MR C (VRATNE) KIČME
- MR TH (TORAKALNE) KIČME
- MR LS (LUMBOSAKRALNE)KIČME
- MR ABDOMENA
- MR MALE KARLICE
- MRCP
- MR KOŠTANO - ZGLOBNOG SISTEMA I MEKIH TKIVA
- MR DOJKI

ISTOIJAT

Sjedinjavanjem tri ustanove (Opšte bolnice «Dr Dragiša Mišović», Železničkog saobraćajnog medicinskog centra «ŽSMC» i Specijalne dečije bolnice za plućne bolesti i tuberkulozu), koje su svaka u svom sastavnom delu imale i rendgen odeljenje, 1978. godine nastaje KBC »Dr Dragiša Mišović».

Rendgen odeljenje u „ŽSMC“ značajno je po mnogo čemu. Naročiti doprinos radiološkoj dijagnostici dao je veliki entuzijasta i znalac, francuski đak prim. dr Momčilo Moma Živković. Autor velikog broja radova stručne publicistike, takođe slikar i stvaralac. Osnovao je sa mlađim kolegom dr Dušanom Mazićem školu za radiološke tehničare i zajedno su autori su većeg broja udžbenika. Dr Živković je uspeo da bolnici obezbedi u to vreme najmoderniji SIEMENS PUCK rendgen aparat sa plivajućim stolom za angiografska ispitivanja, koji je u kasnim sedamdesetim godinama prošlog veka predstavljao vrhunac tehnike. To je bio prvi montiran angiografski aparat. Dr Moma Živković je uspeo da stvori veliko i jako radiološko odeljenje. Uz doktora Živkovića na odeljenju su radili i dr Vojislav Vendelić, dr Desanka Števanov koji su tada imali veliki udeo i u radiološkom obrazovanju svojih mlađih kolega, dr Dušana Mazića, dr Ljiljane Perković i najmlađeg u tom periodu dr Ivana Radojkovića. Dr Dušan Mazić je bio i direktor KBC» Dr Dragiša Mišović» u period od 1985.g. do 1987.godine. Na odeljenje je došao i dr Slobodan Vranješ koji kao načelnik rendgen odeljenja zamenio dr Živkovića, nakon njegovog penzionisanja.

Radiološko odeljenje u bolnici «Dr Dragiša Mišović» počinje pod stručnim rukovodstvom dr Ludviga Žnidaršića. Njega nasleđuje jedan od najznačajnijih imena jugoslovenske i srpske radiologije prof. dr Mileta Magarašević. Iako internista po specijalnosti radiologija je bila njegova najveća ljubav i preokupacija. Autor je nebrojenih dela iz radiologije i tvorac je radiološke metode neinvazivnog tipa pregleda za otkrivanje larvirane mitralne stenoze. Po odlasku dr Magaraševića na čelo Dijagnostičkog centra celog KBC“ Dr Dragiša Mišović» je došao Prim. dr Zvonko Jonjić. Deo kolektiva su činili i Dr Mirko Španović, radiolog spreman da svakom pritekne u pomoć, poštovan od pacijenata, dr Rajko Gavrilović, veseljak i lekar širokog narodskog srca, dr Jelica Kocić doajen ultrazvučne dijagnostike, učitelj mnogih generacija ehosonografista.

U izuzetnom razvoju radiološke službe, svojim nemerljivim doprinosom učestvovala je i jedna od najmarkantnijih figura naše radiologije Prim. dr Kosara Koka Lalošević, žena neizmerne energije. Sa internistom endoskopistom gastroenterologom dr Milicom Damnjanović počela je i razvila metodu endoskopske retrogradne duodeno pankreatografije- ERCP . Radiolog sa specifičnim afinitetom za gastroenterologiju doktorka Kosara je predstavljala predivnog saradnika za hirurge i interniste. Nakon penzionisanja dr Kosare Koke Lalošević (1994.g.) na čelo Dijagnostičkog centra dolazi Prim dr Zoran Đurišić, koji je istovremeno obavljao i funkciju pomoćnika generalnog direktora prof dr Stanoja Glišića. Prethodno je bio dugogodišnji načelnik radiološkog odeljenja na Klinici za kardiovaskularnu hirurgiju Dedinje. Tvorac je i doajen srpske invazivne radiologije. Zajedno sa svojim đacima dr Sretenom Grujičićem i dr Ivanom Radojkovićem dao je izuzetan doprinos u razvitku tehnike »balon dilatacije« krvnih sudova. Dr Ivan Radojković je jedan od idejnih osnivača Multidijagnostičkog Centra, čiji je bio načelnik do odlaska na mesto Sekretara za zdravstvo grada Beograda. Dr Sreten Grujičić vrstan invazivni radiolog, koji je sa učiteljem dr Đurišićem uradio veliki broj angiografskih procedura na krvnim sudovima i organima i pružio veliki doprinos u razvoju angiografskih procedura. Do odlaska u penziju 2014.godine u Službi za radiološku dijagnostiku radio je dr Dragan Džufić, radiolog koji potiče iz lekarske porodice, sin brilijantnog hirurga i sam majstor svog zanata, specijalista radiologije od 1986.godine. Od 1985.godine sastavni deo kolektiva bio je i dr Milan Perović,specijalista radiologije , koji je od 1997.g. do 2003.godine bio na funkciji načelnika Dijagnostičkog centra koji su činili Služba za radiološku i Služba za laboratorijsku dijagnostiku. Do penzionisanja maja 2014.godinebio je i mentor specijalizanata radiologije. Do penzionisanja Dr Sreten Stošić je takođe dao svoj veliki doprinos radu na radiološkoj dijagnostici , naročito kao lice odgovorno za rad u zoni jonizujućeg zračenja, vodeći računa kako o sprovođenju specifičnih propisa i ispravnosti rendgen aparata, tako i prateće dokumentacije .

Može se reći da danas u podmlađenoj Službi za radiološku dijagnostiku lekari rade sa podjednakim entuzijazmom, velikim iskustvom i željom da ispravna dijagnoza bude postavljenaza što kraće vreme. Na čelu Službe za radiološku dijagnostiku od 2003.godine na mestu načelnika nalazi se Prim. Dr sc. med Đorđe Lalošević, specijalista radiologije od 1987. godine, koji je ljubav prema radologiji nasledio od majke dr Kosare Lalošević i od prvog dana nastavio njenim stopama, doktorirao iz oblasti ultrazvuka, autor je više stručnih publikacija i redovan učesnik domaćih i svetskih kongresa. Kao direktor Centra za radiološku dijagnostiku( nekadašnji naziv), organizovao je i donatorski bal sa učešćem diplomata i zvanica iz inostranstva, poznatih sportista, kao i mnogih značajnih umetnika koji su, svako na svoj način, doprineli i omogućili rekonstrukciju i opremanje radiološkog odeljenja kako medicinskom opremom i aparatima ,tako i neophodnim inventarom. Nabavkom prvog multislajnog skenera , najsavremenijih rengen i ultrazvučnih aparata ,početkom 2000-tih godina , stvara savremeni radiološki centar . Na Višoj medicinskoj školi je predavao »Radiološku dijagnostiku« studentima na odseku radiologije, a danas predaje na Visokoj strukovnoj školi ICEPS. Mentor je specijalizantima radiologije iz oblasti rendgen i ultrazvučne dijagostike. Prim dr Mirjana Jakovljević Stojanović, šef Odseka magnetne rezonance , započela je specijalizantski staž na našem odeljenju, a potom nastavila rad kao specijalista od 1992 godine .

Dolaskom u kolektiv dr Gordane Lukić, dr Jasne Ilić, dr Biljane Begenišić, dr Nevene Terzić, dr Srđana Arsenovića, dr Milutina Gačića, dr Tijane Kosanović, dr Mirjane I.Stojanović, dr Đorđa Radanovića, dr Perice Adnađevića, dr Jovane Stevanović Đokić, kao i mladih specijalista dr Miodraga Laloševića, dr Milice Ristić, dr Dijane Domokoš Simić, dr Marjane Đorđević stvoren je sada već proveren i dokazan tim radiologa. Trenutno su na specijalizaciji iz radiologije dr Jovana Ćopić, dr Danilo Bošković, dr Luka Nikolić, dr Violeta Dobrilović i dr Lejla Hajdarpašić.

Za radiološku službu neodvojivi deo predstavljaju i radiološki tehničari, koji zajedno sa radiolozima rade timski i bez kojih ne bi mogle da se sprovedu postojeće dijagnostičke procedure, kako klasične radiološke tako i najsavremenije i najsloženije kompjuterizovanoj tomografiji i magnetnoj rezonanci.U periodu rada u kovid režimu , uloga radioloških tehničara je bila nemerljiva. Svakodnevno su teški pacijenti na respiratorima snimani pokretnim rendgen aparatom na odeljenjima, a obavili su na hiljade snimanja na skeneru. Uvođenje novih metoda pregleda u našoj Službi podrazumeva i edukaciju radioloških tehničara, koji takođe redovno učestvuju sa radovima na stručnim kongresima.

Aktuelna dešavanja i najnovije vesti
kliničko - bolničkog centra "Dr Dragiša Mišović - Dedinje" Pregledajte trenutne vesti i aktuelnosti.