VI STE .
POSETILAC NAŠEG WEB SITE-a
.
 
... KLINIKA ZA UROLOGIJU

URETERORENOSKOPIJA

Ureterorenoskopija (URS) je minimalno invazivna, endoskopska procedura, koja se koristi u eksploraciji, dijagnostici i terapiji oboljenja uretera (mišićno sluzokožne cevi koja spaja bubreg i bešiku) i bubrežnih šupljina.Primenjuje se u tretmanu kamena, suženja i tumora . Procedura se izvodi u opštoj ili regionalnoj/spinalnoj anesteziji. Postoperativni oporavak je 24h.

Za ovu intervenciju se koristi semirigidni/fleksibilni aparat,koji se naziva ureterorenoskop i koji se uvodi preko uretre (cev koja nosi mokraću iz bešike van tela) u bešiku, a potom u ureter i dalje u bubreg, tj. retrogradnim pristupom. Aparat u sebi sadrži kameru, tako da se procedura može pratiti na ekranima, koristeći uveličanja slike i napraviti video zapis.

Indikacije za dijagnostiku:

-lezija uretera ili bubrežnih šupljina,

-krvarenja iz gornjeg urinarnog trakta,

-biopsija promena kanalnog sistema

Indikacije za tretman :

-kalkuloza uretera

-ureteralne strikture

-resekcija i koagulacija ureteralnih tumora

U terapiji kalkuloze uretera URS je ZLATNI STANDARD. Koristi se za razbijanje ( fragmentiranje ) kamena uz korišćenje različitih vidova energije. Delovi kamena se potom evakuišu uz korišćenje prilagodjenih instrumenata ( basket sonde, klešta) ili se ostave za naknadnu spontanu eliminaciju. Metoda je optimalna za rešavanje kalkuloze veličine oko 1cm ali je efikasna i u tretmanu kamena većih dimenzija.

Uspešnost ureterorenoskopije je 97 do 100 % ( stone free ), za kamenčiće locirane u distalnom ureteru.

Trajanje procedure odredjuje pre svega veština i iskustvo hirurga koji je izvodi, potom pozicija, veličina i broj kalkulusa, a kreće se od 20 min do 60min. Postoji i mogućnost vraćanja kamena u bubreg kako bi se kasnije rešio ESWL metodom.

Nakon procedure, kod nekih pacijenata se plasira stent koji ostaje od 24h do mesec dana.

Pacijent se otpu šta najčešće nakon 24h, sa antibiotskom terapijom ( u cilju prevencije infekcije ) i analgeticima ( koji kupiraju mogući postoperativni bol u slabinama koji traje nekoliko dana ).

Komplikacije su veoma retke i mogu se javiti u vidu:

-povreda uretera tokom intervencije,

-krvarenja

Naj češće se zbrinjavaju konzervativno (plasman sonde).

Na Klinici za urologiju KBC ,,Dr Dragiša Mišović-Dedinje“ ureterorenoskopija je uvedena u kliničku praksu 1998. godine. Do sada je uradjeno preko 1000 intervencija.

Na našoj Klinici se koristi semirigidni uretrorenoskop Ch 9,8 Fr uz korišćenje elektrohidra uličnog izvora energije. Danas ovaj metod u našoj Ustanovi rutinski rade iskusni specijalisti.